DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 3000 Kč

info@onlineparfem.cz

+421944 265 338

BLOG

HISTORIE PARFÉMŮ

                Možná se zdá, že používání parfémů je fenoménem dnešní doby, symbolem dnešní moderní společnosti, ale ve skutečnosti lidstvo mělo zálibu v exotických, příjemných vůních již před tisíciletími. Určitě nebyly voňavky dostupné v takové míře jako dnes, ale důkazy o výrobě parfémů pocházejí již ze starověké Mezopotámie a Egypta. Odtud se toto umění přeneslo do antického Říma a Persie, kde se dále zdokonalovalo. Zatímco v Egyptě se původně používaly vonné masti jako nezbytná součást pohřebních rituálů, v antickém Římě již byly součástí kultury rozmarné smetánky, která se i drahými vůněmi snažila odlišit od ostatních vrstev tehdejší společnosti.


Parfémy nebyly ničím neznámým ani ve staré Indii, v zemi, odkud pochází mnoho ingrediencí, používaných v parfémech dodnes. Zmínky o vonných olejích jsou již v prastarých hinduistických textech.


                Relativně nedávný archeologický objev (z roku 2005), odhalil dosud nejstarší známé parfémy na světě. Archeologové na Kypru odkryli výrobnu na parfémy starou více než 4000 let, přičemž našli přinejmenším 60 nádob, v nichž byly voňavky mixované a připravované. Výzkum ukázal, že v antických dobách byly jako ingredience nejčastěji používané bylinky a koření.

Evropský středověk nebyl obdobím přejícím rozvoji parfumérství, ale zatímco v Evropě lidé příjemným vůním nevěnovali přílišnou pozornost, v arabském světě vývoj pokračoval dál. Arabský chemik Al-Kindi napsal v 9. století knihu s názvem \"Kniha chemie parfémů a destilace\", která obsahuje stovku receptů parfémů, vonných olejů a imitací nákladních ingrediencí. Kromě toho toto dílo obsahuje více než stovku popisů výrobě parfémů. Jiný proslulý učenec Avicenna popsal postup destilace, která se při výrobě parfémů používá dodnes. Jeho první pokusy byly s růžovými extrakty.

Přesto, že v ráno-středověké Evropě voňavky nebyly rozšířenou součástí života a luxusu majetnějších vrstev, jejich výroba nebyla tak docela neznámá. Recepty na výrobu parfémů pocházející z klášterů ve Florencii se datují až do roku 1221. Ve střední Evropě, v Maďarsku, byl roku 1370 vyroben parfém na žádost uherské královny Alžběty. Tyto vonné oleje rozpuštěné v alkoholu se podle místa původu nazývají Uherská voda (Maďarská).


                Jednotlivé záznamy z dřívějšího období dokazují, že výroba parfémů v Evropě neupadla zcela v zapomnění a nevytratila se celkem ze zájmu lidí. Stejně jako základy evropské gastronomie, tak základy parfémové umění sahají do renesančního Itálie. Italové položili základy při obou luxusních uměních, ale Francouzi je nakonec přivedly do své propracované a honosné podoby. V obou případech se o to v nemalé míře zasloužila
Katarína Medicejská, která se provdala za francouzského krále a spolu s ní na královský dvůr ve Francii putovaly i kuchaři a voňavkář. Svou královnu následoval i její osobní voňavkář Renato il Florentino i se svým laboratoří. I jeho zásluhou se Francie stalo centrem parfémové průmyslu.


                Rozvoji výrobě parfémů napomohly i nehygienické návyky tehdejší francouzské smetánky. Ta se sice utápěla v luxusu, ale osobní hygieně už holdovala poskrovnu. Nepříjemné tělesné pachy se aristokracie snažila ukrýt pod vrstvami kosmetických přípravků a parfémů. Pro výrobce drahých vůní tak nastaly zlaté časy a ideální doba pro rozvoj jejich umění.

V přibližně stejném období, o něco východněji v Německu, vzniklo další významné centrum výroby parfémů. Světovým lídrem jejich výroby již zůstalo Francie, ale Německo se zapsalo do historie parfémové průmyslu velkými písmeny. Jak jinak, i zde se o to znovu zasloužili Italové. V Německu působící italský holič Giovanni Paolo Feminis vytvořil parfémovou vodu s názvem Aqua Admirabilis, dnes však známou podle místa jejího vzniku jako Kolínska voda. Začátkem 18. století začal jeho synovec na základě tohoto objevu úspěšný podnik.
Od 18. století se staly nejvýznamnějšími centry pěstování aromatických bylin na výrobu voňavek francouzský region Grasse, italská Sicílie a Kalábrie. Nejen v rámci Evropy ale iz celosvětového hlediska zůstali centry výroby a obchodu parfémů Francie a Itálie.Komentáře

Zatím nebyl vložený žádný komentář.


Komentáře můžou přidávat jen registrovaní uživatelé.SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

Přihlaste se k odběru novinek