DOPRAVA ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 3000 Kč

info@onlineparfem.cz

+421944 265 338

BLOG

O PARFÉMECH

               Parfém není jen koktejlem různých vůní, jak by se mnozí mohli domnívat. Výsledný produkt tvůrce parfémů je více umělecké dílo, než jen obyčejný chemický mix. Tvůrce musí disponovat především výjimečnými čichovými schopnostmi a znát dobře jednotlivé vůně, ale ani to ještě nezaručuje úspěch. Idea parfému musí vycházet prvotně z jeho představy o tom, co chce vytvořit a hlavně jaký životní styl a osobnost budoucího spotřebitele bude reflektovat. Celá práce tvůrců parfémů, jinak se v profesních kruzích nazývají tito lidé i \"nosy\", sestává z několika let pokusů, kreativní práce a pořádné dávky fantazie.

                
Vůně každého parfému není neměnná a skládá dokonce z více různých vůní, které se mění po jeho aplikaci. Rozvíjení vůně parfému popisuje hudební metaforou. Vůně je rozdělena do tří základních souborů tónů.

· Vrchní tóny - objevují se hned po aplikaci parfému. Jsou vyvolány malými, lehkými molekulami, uvolňujícími se velmi rychle. Ty formují první dojem z parfému a hrají klíčovou úlohu při spotřebitelské volbě při prodeji. Vrchní tóny jsou označovány také jako \"hlava\".

· Střední tóny - nazývají se také \"srdce\" parfému a na řadu přicházejí poté, co se vytratí první vrchní tóny.
Jejich hlavním úkolem je zamaskovat počáteční, často ne až tak příjemné vůně základních tónů parfému, které se však časem změní a zůstanou mnohem příjemnější vůně.

· Základní tóny - vynořují se těsně před vytracením středních tónů a až tyto představují hlavní myšlenku voňavky. Složky této části parfému jsou obvykle výrazné a neobjevují se dříve než půl hodinu po aplikaci na kůži.

                Parfémy sice vytvářejí jeden jednolitý celek vůně, ale skládají se z velkého množství ingrediencí. Existuje obrovská škála vonných složek, používajících se v parfémovém průmyslu. Mnohé z nich jsou drahé, vzácné nebo je nákladný jejich sběr a zpracování. To se odráží i ve výsledných vysokých cenách více kvalitních parfémů. Některé vzácné složky se již podařilo synteticky nahradit, některé zůstávají v tvůrčí moci přírody. Aromatické složky se standardně dělí do několika kategorií, podle jejich původu:

· Rostlinné složky

· Živočišné složky

· Jiné přírodní složky

· Syntetické složky

                Rostlinné složky představují nejpočetnější skupinu látek používaných při míchání parfémů a lidé je používají jako zdroj pro výrobu vonných olejů již od starověku. Aromatické látky rostlinného původu jsou obvykle sekundárním produktem látkové výměny u rostlin, který slouží rostlině buď jako obrana vůči býložravci nebo jako lákadlo pro opylující hmyz a různým jiným důvodem. Vyskytují se prakticky v každé části rostliny, od kořenů až k plodům. Z květů se používají například květiny růže nebo jasmínu, ovoce (jablka, pomeranče, jahody), listy (rozmarýn, levandule), kořeny (zázvor), semínka (kakao, kardamon, anýz) a nakonec i dřevo (borovice, cedr, santalové dřevo ).

                Živočišných zdrojů není snad tolik, jako těch rostlinných, ale i tak tvoří důležitou část ve voňavek. Jejich používání naproti tím rostlinným vyvolává často rozporuplný názor ve společnosti a to zejména v posledním období. Sběr mnoha živočišných surovin totiž není vždy šetrný k jejich původním majitelům. Hojně využívaná ambra, která je tukovým sekretem vorvaňů, nevyžaduje usmrcení zvířete, proto jako při jednom z mála, nevyvolává takový ohlas. Kromě ambry se využívá i pižmo ze severoamerického bobra, cibetky a asijského jelena. Hojně se používají i včelí med a včelí vosk. Možná to překvapí ale jedna z nejznámějších živočišných složek parfémů - hyraceum pochází ze zkamenělých exkrementů afrického savce. Rozvojem chemického průmyslu se podařilo najít syntetické náhrady více přírodních složek, například syntetické pižmo. Využití v parfémovém průmyslu našli dokonce i lišejníky a mořské řasy.Komentáře

Zatím nebyl vložený žádný komentář.


Komentáře můžou přidávat jen registrovaní uživatelé.SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

Přihlaste se k odběru novinek